Agenda #20 - Septebmer 13, 2012

School Committee

AGENDA #20

The School Committee will hold a regular meeting:
 
on:   Thursday, September 13, 2012
at:    6:00 p.m. - Executive Session
        7:00 p.m. – Regular Session
in:    Council Chamber, City Hall
ORDER OF BUSINESS
ACTION
I.      CALL TO ORDER – REGULAR MEETING
 

INVOCATION - Reverend Clyde Talley

                      Belmont AME Zion Church


PLEDGE OF ALLEGIANCE/NATIONAL ANTHEM

 
II.     ROLL CALL

 
III.    APPROVAL OF RECORDS

aor #2-17 -  Clerk
                    (September 5, 2012)
 
To consider approval of the Minutes of the School Committee Meeting of Thursday, August 23, 2012.
 
IV.    MOTION FOR RECONSIDERATION  - NONE

 
V.     IMMEDIATE ACTION - NONE
 
 
VI.    REPORT OF THE SUPERINTENDENT

ros #2-12 -  Administration
                    (September 5, 2012)
 
SCHOOL OPENING READINESS
 
VII.    COMMUNICATION AND PETITION  
   
c&p #2-11 -  Clerk
                  (September 5, 2012)
 
To consider a communication from a citizen regarding a transportation issue.

 
VIII.   REPORT OF THE STANDING COMMITTEE  -                            NONE




IX.    PERSONNEL 
      

2-29    The Superintendent has APPROVED the RETIREMENT of the persons named below:

Baudin, Karen, Elementary, Goddard, effective August 24, 2012
Fahey, Michael, Special Education, May Street, effective August 24, 2012
McFadden, Suzanne, Elementary, Chandler Magnet, effective August 26, 2012
Sorenson, Georgine, Elementary, Wawecus, effective August 3, 2012
 
2-30  The Superintendent has ACCEPTED the RESIGNATION of the persons named below:
 
Awalt, Daleann, Vocational, Worcester Technical, effective August 20, 2012
Donley, Kelly, Science, Sullivan Middle, effective August 24, 2012
Foley, Joann, Science, South High, effective August 20, 2012
Galante, Maria, Vocational, Worcester Technical, effective August 14, 2012
Gauvin, John, Vocational, Worcester Technical, effective August 26, 2012
Ohanesian, Marsha, Mathematics, Sullivan Middle, effective August 26, 2012
Sullivan, Kelly, Special Education, Columbus Park, effective August 13, 2012
 
2-31   The Superintendent has APPROVED the LEAVE OF ABSENCE of the persons named below:
          
Stowe, Susan, Elementary, Lake View, from August 27, 2012- December 31, 2012
        
2-32   The Superintendent has APPROVED the APPOINTMENT of the persons named below to the following positions effective August 27, 2012:
                                                           
Akers, Cynthia, ABA Coordinator, MA+15 Step 8, $69,350. Licensed: Intensive Special Needs all levels.
Bramley, Margaret-Mary, Evaluation Team Chair, Systemwide, MA+30 Step 9, $75,420 + $6,214   ETC stipend. Licensed: Intensive Special Needs.
Fask, Judy Freedman, Transition Rehabilitation Counselor, CAGS/2MA Step 8, $72,928. License: N/A
Rodriguez, Stephanie, Wraparound Coordinator, Ma Step 5, $58,335. License: N/A.
Rossi, Cheryl, Evaluation Team Chair, Systemwide, MA+30 Step 8, $71,071+$6,214 ETC stipend. Licensed: School Psychologist all levels.
 
2-33    The Superintendent has APPROVED the APPOINTMENT of the persons named below to the position of Teacher effective August 27, 2012:
 
Abdelnour, William, Elementary, Grafton Street, BA Step 2, $44,777. Licensed: Elementary 1-6.
Anello, Melissa, Special Education, Gates Lane, MA Step 1, $48,033. Licensed: Moderate Disabilities Prek-8.
Ashford, Dawn, English, Burncoat High, DOC, Step 3, $64,088. Licensed: English 8-12.
Badenhausen, Zohar, Elementary, Midland, MA Step 3, $53,694. Licensed: Elementary 1-6.
Baldwin, Matthew, Mathematics, Doherty, BA Step 2, $44,777. Licensed: Mathematics 8-12.
Balgie, Jennifer, Mathematics, South, MA Step 5, $58,335. Licensed: Mathematics 8-12.
Beaudoin, Jessica, Chemistry, University Park, MA Step 7, $62,973. Licensed: Chemistry 5-12.
Bean, Jennifer, Elementary, Grafton Street, MA Step 5, $58,335. Licensed: Elementary 1-6.
Betancur, Nicolas, Psychologist, Systemwide, CAGS/2MA Step 1, $52,851.Licensed: School Psychologist all levels
Bicknell, Jesse, English as a Second Language, Systemwide, BA Step 1, $42,461. Licensed: English as a Second Language 5-12.
Binienda, Mairecait, Science, Burncoat Middle, BA Step 1, $42,461. Licensed: General Science 5-8.
Bodamer, Scott, Science, Claremont, MA Step 8, $68,107. Licensed: Science 5-8.
Boisvert, Felicite, School Adjustment Counselor, Systemwide, MA Step 9, $72,354. Licensed: School Social Work/School Adjustment Counselor all levels.
Booth, Richard, Special Education, Systemwide, MA Step 8, $68,107. Licensed: Severe Disabilities all levels.
Borek, Michael, Special Education, Worcester East, CAGS/2MA Step 6, $65,473. Licensed: Moderate Disabilities 5-12.
Bousquet, Stephen, Mathematics, Sullivan, MA Step 8, $68,107. Licensed: Mathematics 5-8.
Burns,Jr. William, English as a Second Language, MA+15 Step 8, $69,350. Licensed: English as a Second Language 5-12.
Burnett, Gordon, North, Chemistry, BA Step 1, $42,461, Licensed: Chemistry 8-12.
Callahan, Colleen, Elementary, Quinsigamond, BA+15 Step 3, $50,286. Licensed: Elementary 1-6.
Cammuso, Janell, Elementary, Chandler Elementary, BA+15 Step 3, $50,286. Licensed: Elementary 1-6.
Carder, Katherine, Elementary, Quinsigamond, BA Step 1, $42,461. Licensed: Elementary 1-6.
Cavanaugh, Julianne, Special Education, Systemwide, BA Step 1, $42,461. Licensed: Moderate Disabilities Prek-8.
Chase, Heidi, English as a Second Language, Forest Grove, CAGS/2MA, Step 9, $77,380. Licensed: English as a Second Language 5-12.
Coffey, Daniel, English, Worcester East, BA+15 Step 9, $68,692. Licensed: Mathematics 5-12
Coletti, Marissa, Elementary, Norrback, BA Step 2, $44,777. Licensed: Elementary 1-6.
Condon, Katherine, Elementary, Woodland, MA Step 2, $50,350. Licensed: Elementary 1-6.
Conti, Alyssa, Mathematics, Claremont, MA Step 2, $50,350. Licensed: Mathematics 5-8.
Cosenza, Abby, Elementary, Woodland, BA Step 1, $42,461. Licensed: Early Childhood Prek-2.
County, Michael, English as a Second Language, MA+15 Step 1 $49,275. Licensed: English as a Second Language 5-12.
D’Elia, Kristie, Elementary, Burncoat Prep, BA Step 3, $48,126. Licensed: Elementary 1-6.
Edmonston, Kelly, Special Education, Roosevelt, MA+15 Step 6, $61,894. Licensed: Moderate Disabilities Prek-8.
Eressy, Michael, Social Studies, Claremont, MA Step 2, $50,350. Licensed: History 5-12.
Etre, Devon, Art, Systemwide, BA Step 3, $48,126. Licensed: Visual Art Prek-12.
Farmer, Jessica, Elementary, Chandler Magnet, MA Step 1, $48,033. Licensed: Elementary 1-6.
Fernandez, D’Angelo, Elementary, Woodland, BA Step 2, $44,777. Licensed: Elementary1-6.
Foster, William, Science, Woodland, BA+15 Step 4, $52,610. Licensed: Science 5-8.
Freeman, Amanda, Kindergarten, Gates Lane, MA Step 4, $56,015. Licensed: Early Childhood Prek-2.
Gannon, Justine, English as a Second Language, Systemwide, MA Step 6, $60,652. Licensed English as a Second Language Prek-12.
Gerardi, Sandra, Social Studies, Worcester Technical, MA, Step 8, $68,107. Licensed: Social Studies 9-12.
Goldberg, Brianna, Elementary, Worcester Arts Magnet, MA Step 3, $53,694. Licensed: Elementary 1-6.
Graves, Kimberly, Kindergarten, Chandler Elementary, BA, Step 1, $42,461. Licensed: Early Childhood Prek-2.
Gray, Gersham, Physics, North, MA Step 8, $68,107. Licensed: Physics 8-12.
Grueter, Beth, Elementary, Heard Street, BA Step 1, $42,461. Licensed: Elementary 1-6.
Hadj-Zoubir, Karima, French, South High, MA, Step 9, $72,354. Licensed: French 5-12.
Hamm, Christine, Special Education, Systemwide, MA Step 1, $48,033. Licensed: Moderate Disabilities 5-12.
Hecox, Mark, Music, Systemwide, BA Step 1, $42,461. Licensed: Music all levels.
Hunt, Eric, Biology, Doherty, BA Step 4, $50,444. Licensed: Biology 8-12.
Inoti, Peter, Science, Sullivan, CAGS/2MA Step 5, $63,155. Licensed: Science 5-8.
Izzi, William, Guidance, Worcester Technical, MA+30 Step 8, $71,071. Licensed: Guidance 5-12.
Jackson, David, Mathematics, South, BA+15 Step 4, $52,610. Licensed: Mathematics 8-12.
Johnson, Jill, Kindergarten, Goddard, MA Step 2, $50,350. Licensed: Early Childhood Prek-2.
Johnson, Melissa, Elementary, Union Hill, BA Step 1, $42,461. Licensed: Early Childhood Prek-2.
Keenan, James, Mathematics, South, BA Step 1, $42,461. Licensed: Mathematics 8-12.
King, Alex, Music, Systemwide, BA Step 1, $42,461. Licensed: Music all levels
Kydd, Raymond, Mathematics, Challenge + Reach, MA Step 8, $68,107 +$4,246 alternative stipend. Licensed: Mathematics 8-12.
Lahair, Kelly, Elementary, Columbus Park, BA+15 Step 2, $46,941. Licensed: Elementary 1-6.
Leone, Joseph, Special Education, Systemwide, BA+15 Step3, $50,286. Licensed: Moderate Disabilities Prek-12.
Lenaghan, Erin, Special Education, Systemwide, CAGS/2MA Step 5, $63,155. Licensed: Speech, Language, Hearing Disorders all levels.
Levesque, Derek, Elementary, Chandler Elementary, CAGS/2MA Step 4, $60,837. Licensed: Elementary 1-6.
Little, Daniel, Mathematics, South, BA Step 1, $42,461. Licensed: Mathematics 8-12.
Lucht, Ericca, Chemistry, Claremont, BA Step 4, $50,444. Licensed: Chemistry 8-12
Mahoney, Heather, Special Education, MA Step 3, $53,694. Licensed: School Guidance 5-12.
Martiros, Laura, Special Education, Gates Lane, MA Step 1, $48,033. Licensed: Severe Disabilities all levels
McCrohon, Rachel, Speech, Systemwide, MA Step 8, $68,107. Licensed: Speech, Hearing Disorders all levels.
McNamara, Julia, Vocational, Doherty, BA+15 Step 8, $64,699. Licensed: Marketing Chapter 74 9-14.
McSweeney, Caitlin, Elementary, Lincoln Street, BA Step 3, $48,126. Licensed: Early Childhood Prek-2.
Mele, Emily, English, Claremont, MA Step 3, $53,694. Licensed: English 5-12.
Montrose, Jason, Special Education, Worcester East, BA+15 Step 6, $57,248. Licensed: Moderate Disabilities 5-12.
Mooshian, Christine, Special Education, Sullivan, BA+15 Step 4, $52,610. Licensed: Moderate Disabilities 5-12.
Murphy, Jeremy, English, University Park, MA Step 4, $56,015. Licensed: English 5-12.
Murphy, Kathleen, Mathematics, University Park, MA, Step 6, $60,652. Licensed: Math 5-8.
Nyman, Helayne, Vocational, Worcester Technical, VL6, Step 9, $77,380. Licensed: Health Assisting 9-14.
Olen, Caroline, Elementary, May Street, BA, Step 2, $44,777. Licensed: Elementary 1-6.
O’Neil, Jillian, Elementary, Union Hill, BA+15, Step 1, $44,624. Licensed: Elementary 1-6.
O’Neill, Myra, Elementary, Woodland, MA Step 1, $48,033. Licensed: Elementary 1-6.
Ostrovsky, Andrea, Social Studies, Goddard Scholars at Sullivan, MA Step 8, $68,107. Licensed: History 5-12.
Paadre, Taimi, Special Education, Claremont, DOC, Step 8,$78,498. Licensed: Moderate Disabilities 5-12
Palace, Sally, Elementary, Belmont, MA Step 9, $72,354. Licensed: Elementary 1-6.
Palmer, Freddie, Elementary, Belmont, MA Step 2, $50,350. Licensed: Elementary 1-6.
Pickett, Michael, Social Studies, Sullivan, MA Step 1, $48,033. Licensed: History 5-8.
Pouliot, Amber, Claremont, Biology, MA Step 8, $68,107. Licensed: Biology 9-12.
Reyes, Celeste, English, Worcester East, BA Step 4, $50,444. Licensed: English 5-12.
Rosario, Yvonne, Elementary, Woodland, BA Step 2, $44,777. Licensed: Elementary 1-6.
Rosati, Jessica, Elementary, City View, BA+15 Step 3, $50,286. Licensed: Elementary 1-6.
Rossi, Caroline, Mathematics, South, BA Step 1, $42,461. Licensed: Mathematics 8-12.
Rzasa, Adrienne, Special Education, Gates Lane, MA Step 8, $68,107.Licensed: Moderate Disabilities Prek-8.
Santos, Kristie, Elementary, Burncoat Prep, MA Step 2, $50,350. Licensed: Elementary 1-6.
Sprague, Patti, Elementary, Chandler Magnet, BA Step 1, $42,461. Licensed: Elementary 1-6.
Speicher, Anne-Marie, Library Media, Claremont, CAGS/2MA Step 8, $72,928. Licensed: Library Media All levels.
Staples, Dennis, Vocational, Worcester Technical, VL4 Step 8, $69,350. Licensed: Automotive Technology 9-14.
Swedberg, Katherine, Elementary, Woodland, MA Step 1, $48,033. Licensed: Elementary 1-6.
Sylvester, Derek, Elementary, Grafton Street, BA Step 2 $44,777. Licensed: Elementary 1-6.
Thibodeau, Ellen, Science, Sullivan Middle, CAGS/2MA Step 8, $72,928.Licensed: General Science 5-8.
Tokaya, Gregory, Mathematics, Goddard Scholars at Sullivan Middle, MA Step 5, $58,335. Licensed: Mathematics 5-8.
Travaglio, Donatella, School Adjustment Counselor, Systemwide, MA+15, Step 9, $73,954. Licensed School Social Work/School Adjustment Counselor All levels.
Usher, Claire, Special Education, Worcester Technical, BA+15 Step 3, $50,286. Licensed: Moderate Disabilities 5-12.
Van Zee-Phillips, Anna, Elementary, Woodland, MA Step 8, $68,107. Licensed: Early Childhood, Prek-2.
Velasquez, Valerie, Elementary, Union Hill, MA Step 2, $50,350. Licensed: Elementary 1-6.
Vignaly, Janet, Mathematics, South, MA Step 3, $53,694. Licensed: Mathematics 8-12.
Volpe, Rebecca, Elementary, Goddard, MA Step 2, $50,350. Licensed: elementary 1-6.
Weiss, Dianne, English, Sullivan, CAGS/2MA Step 8, $72,928. Licensed: English 8-12.
Wood, Michael, Mathematics, Sullivan, BA+15 Step 9, $68,692. Licensed: Mathematics 5-8.
Wu, Pao Ling, Chinese, Doherty, MA+30 Step 6, $63,316. Licensed: Chinese 5-12.
Zheng, Yan Ping, Chinese, Forest Grove, CAGS/2MA Step 8, $72,928. Licensed: Chinese 5-12.
Zwicker, Erica, Elementary, Goddard, BA Step 6, $55,082. Licensed: Early Childhood Prek-3.
 
2-34    The Superintendent has APPROVED the TRANSFER of the following teachers:
Afful, Theophilia, from Systemwide, ESL to Systemwide at Chandler Elementary, ESL
Alicandro, Sandra, from Systemwide, Art to Systemwide at Columbus Park, Art
Angers, Guy, from Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management to Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management*
Apostolou, Victor, from Sullivan, Social Studies to Forest Grove, Social Studies
Arlabosse, Amy, from Worcester Arts, Kindergarten to Worcester Arts, Kindergarten*
Audet, Allison, from Worcester Technical, Social Studies to Worcester Technical, Social Studies*
Barouk, Ivette, from Creamer Center, School Adjustment Counselor to Creamer Center, School Adjustment Counselor*
Burke, Francis, from Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management to Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management*
Beringer, Ruth, from Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management to Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management*
Bertel, Rebecca, from Belmont, Elementary to Norrback, Intermediate
Bianchi, John, from Doherty High, Music to Doherty High, Music*
Bolshaw, Elizabeth, from ACT, School Adjustment Counselor to ACT, School Adjustment Counselor*
Bowden, Marc, from Grafton Street, Elementary, to Lake View, Intermediate
Bracero, Kathy, from Systemwide, Alternative MSN to Systemwide, Alternative MSN*
Brazil, Susanna, from Thorndyke, Elementary to Lake View, Primary
Brederson, Susanne, from Systemwide Occupational Therapist .6 FTE to Systemwide Occupational Therapist
Brennan, Kim, from Creamer Center, Science to Creamer Center, Science*
Brennan, Nancy, from Grafton Street, Elementary to Vernon Hill, Intermediate
Brunelle, Megan, from Burncoat High, Physical Education to Burncoat High, Physical Education*
Camusso, Janell, Chandler Elementary, Primary to Chandler Elementary, Primary*
Caputo, Audrey, from Burncoat High, English to Burncoat High, English*
Capstick, Melissa, from Chandler Elementary, Resource Room to Chandler Elementary Resource Room*
Carmona, Angela, from Goddard, Elementary to Grafton Street, Primary
Caswell, Paul, from Alternative at St. Casimir, School Adjustment Counselor to Alternative at St. Casimir, School Adjustment Counselor*
Catullo, Julie, from North, Mathematics to Sullivan, Mathematics
Cawley, Kevin, from Sullivan, Social Studies to Forest Grove, Social Studies
Chapin, Mary, from Tatnuck, Special Education to Systemwide, Transition
Charbonneau, Deanna, from Chandler Elementary, Kindergarten, to Chandler Elementary, Kindergarten*
Cherry, Stephon, from Union Hill, STEP to Union Hill, STEP*
Christianson, Susannah, from Grafton Street, Primary to Grafton Street, Primary*
Cicero, Christine, from Clark Street, Primary to Clark Street, Primary*
Coletti, Marissa, from Norrback, Primary to Norrback, Primary*
Cook, Andrea, from Systemwide, Music to Systemwide, Music
Cooney, Tracy from Tatnuck Elementary to Midland, Intermediate
Cote, Luis, from Worcester Technical, English to Worcester Technical, English*
Cotter, Mary, from Norrback, Elementary to Grafton Street, Primary
Coyle, Karen, from ACT, MSN/Behavior Management to ACT, MSN/Behavior Management*
Creamer, Gina, from Thorndyke, Special Education to Systemwide at Forest Grove, Learning Disabilities
Creen, Carol, from Grafton Street, Elementary to Union Hill, Primary
Crotty, Karen, from Worcester Technical, Preschool to Vernon Hill, Preschool
Culbert-Johnson, Ellen, from Grafton Street, Elementary to Midland, Primary
D’Elia, Kristie, from Burncoat Prep, Primary to Burncoat Prep, Primary*
Dame, Margaret, from Gates Lane, Special Education to Systemwide, Learning Disabilities
DeCaluwe, Susan, from Systemwide, Vision to Systemwide, Vision*
Deedy, Suzanne, from Rice Square, Elementary to Elm Park, Intermediate
Degnan, Shawn, from Challenge and Reach, English/Social Studies to Challenge and Reach, English/Social Studies*
Denault, Kelly, from Systemwide, School Adjustment Counselor to Systemwide at City View, School Adjustment Counselor
Deneault, Denise, from West Tatnuck, Special Education Preschool to West Tatnuck Special Education Preschool*
Diggs, Brenda, from Challenge and Reach, English/Social Studies to Challenge and Reach, English/Social Studies*
DiStefano, Teresa, from Worcester East, Physical Education to Systemwide, Physical Education
Doherty, Thea, from Wawecus, Resource Room to Wawecus, Resource Room*
Donahue, Deborah, from Forest Grove, Reading to Burncoat Middle, Reading
Donohue, Donna, from Elm Park, Resource Room/Inclusion to Elm Park, Resource           Room/Inclusion*
Dottin, Craig from Creamer Center, Social Studies, to Creamer Center, Social Studies*
Doyle, Eileen, from Woodland, Elementary to Burncoat Prep, Primary
Driscoll, Lynne, from Forest Grove, Transitional Life Skills to Forest Grove, Transitional Life Skills*
Drummond, Tucker, from Worcester Technical, English to Worcester Technical, English*
Dubrey, Brenda, from Thorndyke, Primary, to Thorndyke, Primary*
Dyer, Lisa, from JRC, MSN-Math/Science to JRC, MSN-Math/Science*
Earls, Muriel, from Lake View, Elementary to Worcester Arts, Primary
Economos, Rachel, from Columbus Park, Elementary to Belmont, Intermediate
Engdahl, Janice, from Grafton Street, Elementary to Tatnuck, Primary
Ewick, Joseph, from Harlow Street, Special Education to Burncoat High, STEP
Fowler, Stephanie, from Nelson Place, Elementary to Grafton Street, Primary
Friend, Trevor, from Creamer Center, Social Studies to Creamer Center, Social Studies*
Gaffney, Paul, from Burncoat Middle, Science to Creamer Center, Science
Gage, Melanie, from Challenge and Reach, English/Social Studies to Challenge and Reach, English/Social Studies*
Gallagher, Susan, from Gates Lane, Special Education to Flagg Street, Resource Room/Inclusion Intermediate
Gay, Daniel, from ACT, MSN/Behavior Management to ACT, MSN/Behavior Management*
 Galvin, Allison, from Grafton Street, Elementary to Nelson Place, Intermediate
Giannakis, Ekaterini, from North, Mathematics to North, Mathematics*
Giorgio, Angela, from Canterbury, Elementary to Tatnuck, Intermediate
Graham, James, from Alternative at St. Casimir, Industrial Arts to Alternative at St. Casimir, Industrial Arts*
Grassechi-Roach, Cindy, from Worcester East, Special Education to Claremont, Resource Room
Gray, Erin, from Lincoln Street, Primary to Lincoln Street, Primary*
Greenleaf, Donna, from Grafton Street, Elementary to Nelson Place, Primary
Grieb, Karen, from Grafton Street, Elementary to Nelson Place, Primary
Gurgone, Nancy from Midland, Special Education to Rice Square, Resource Room/Inclusion Intermediate
Halley, Lois, from Sullivan, Family/Consumer Science to South, Family/Consumer Science
Harding, Beth, from Forest Grove, Social Studies to Claremont, Social Studies
Hasselquist, Kelly, from Worcester East, Special Education to Academy of Science, Technology and Health at Worcester East, Applied Science
Hay, Amanda, from West Tatnuck, Primary, to West Tatnuck, Primary*
Henderson, Karen, from Forest Grove, Social Studies to Claremont, Social Studies
Hersey, Kristine, from Claremont, Special Education to Chandler Elementary, Resource Room
Howse, Christopher, from ACT, MSN/Behavior Management to ACT, MSN/Behavior Management*
Huynh, Thuan, from Worcester East, Social Studies to Worcester East, Social Studies*
Hynes, Robin, from Creamer Center, Business to Creamer Center, Business*
Irizarry, Noeliz, from Union Hill, STEP to Union Hill, STEP*
Janacek, Judith, from Goddard, STEP to Goddard, STEP*
Jenoski, Sandra, from Quinsigamond, Primary to Quinsigamond, Primary*
Jeznach, Sherri, from Gates Lane, Elementary to Columbus Park, Kindergarten
Juneau, David, from Creamer Center, Special Education to Creamer Center, Special Education*
Kalisz, Jacquelyn, from Worcester Technical, Physics to Worcester Technical, Physics*
Kelly, Tavis, from Woodland, Elementary to Burncoat Prep, Primary
Kelley, Kaitlin, from University Park, Social Studies to University Park, Social Studies*
Kelley, Terrance, from Burncoat Middle, Resource Room to Burncoat Middle, Resource Room*
Kewley, Aimee, from Burncoat High, Drama to Burncoat High, Drama*
King, Kara, from Burncoat Prep, Elementary to Lincoln Street, Primary
Koki, Cheryl, from Systemwide, Learning Disabilities .6FTE to Systemwide, Learning Disabilities
Kozberg, Kenneth, from Goddard, Intermediate to Gates Lane, Intermediate Social Studies/Science
LaRose, Angelina from Gates Lane, Special Education to Thorndyke, Learning Disabilities/Inclusion
Lawlor, Nicole, from Gates Lane, Special Education to Nelson Place, SAIL Primary
Leary, Marilyn, from Gates Lane, Elementary, to Thorndyke, Primary
Lester, Booker, from Alternative at St. Casimir, School Adjustment Counselor to Alternative at St. Casimir, School Adjustment Counselor*
Levesque, Melanie, from Norrback, Special Education to Gates Lane, SAIL Inclusion Primary
Lynch, Kathleen, from City View Elementary to Norrback, Primary
Lynch, Michael, from Challenge and Reach, Mathematics/Science to Challenge and Reach Mathematics/Science*
Mahoney, Robert, from Creamer Center, English to Creamer Center, English*
Malley, Mary, from Woodland, Elementary to Burncoat Prep, Intermediate
Maloney, Kathryn, from Claremont, Guidance to Claremont, Guidance
Maloney, Michelle, Worcester Arts, Primary to Worcester Arts, Primary*
Manual, Kyle, from Union Hill, Primary to Union Hill, Primary*
Mariano, Ronald, from Worcester East, Social Studies to Academy of Science, Technology and Health at Worcester East, Social Studies
Martin, Kelly from Woodland, Elementary to City View, Primary
Martinez, Carmen Rivera, from Systemwide School Adjustment Counselor to Burncoat Prep, School Adjustment Counselor
Martinez, Terilyn, from Worcester East, Special Education to May Street, Inclusion
Marzilli, Maria, from Clark Street, Primary to Clark Street, Primary*
Maskewich, Ofelia, from Claremont, Spanish to Claremont, Spanish*
Maunsell, Gerald, from South, STEP to South, STEP*
McNamara, David, from Challenge and Reach, Mathematics/Science to Challenge and Reach Mathematics/Science*
McCarthy, David, from Creamer Center, Social Studies to Creamer Center, Social Studies*
McGlinn. Brent, from Systemwide, Special Education to North, Resource Room
McGovern, Elizabeth, from South, Science to South, Science*
McGovern, Katherine, from City View, Elementary to Wawecus, Intermediate
McKeon, Patricia from Claremont, Science to Sullivan Goddard Scholars Academy, Science
McKernan, Erin, from Belmont, Elementary to Gates Lane, Intermediate ELA
McMahon, Erin, from Union Hill, Elementary to Thorndyke, Primary
McNeil, Maureen, from Chandler Magnet, Elementary to Tatnuck, Intermediate
McRae, Sharon, from Chandler Magnet, Kindergarten to Chandler Magnet, Kindergarten*
McTigue, Erin, from Belmont, Elementary to Grafton, Intermediate
Medeiros, Kimberly, from Grafton Street, Elementary to Quinsigamond, Primary
Mendez, Luz, from North, Spanish to North, Spanish*
Merrill, Andrew, from Doherty High, Physics/Applied Physics to Doherty High, Physics/Applied Physics*
Meyer, Nathan, from Worcester Technical, English to Worcester Technical, English*
Meyers, David, from Forest Grove, Guidance to Sullivan, Guidance
Migridichian, Gregg, from Alternative at St. Casimir, Industrial Arts to Alternative at St. Casimir, Industrial Arts*
Milewski, John, from Systemwide, Physical Education to Systemwide at City View,
Physical Education
Millett, John, from Sullivan Middle, Mathematics to Claremont, Mathematics
Mills, Kelle, from Elm Park, Elementary to Clark Street, Primary
Miranda, Heather, from Elm Park, Resource Room/Inclusion to Elm Park Resource Room/Inclusion*
Moisan, Nicole, from Canterbury, Elementary to Nelson Place, Primary
Moise, Jessica, from Goddard, ESL to Goddard Primary
Monopoli, Sandra, from Norrback, Primary to Norrback, Primary*
Moore, James, from Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management to Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management*
Mooshian, Christine, from Sullivan, STEP to Sullivan, STEP*
Moriarty, Scott, from Creamer Center, Science to Creamer Center, Science*
Morin, Stella, from Gates Lane, SAIL primary to Gates Lane, SAIL primary*
Moylan, Kathleen, from Worcester Technical, Social Studies to Claremont, Social Studies
Muchai-Kahura, Tabitha from Systemwide, School Adjustment Counselor to Systemwide at Norrback, School Adjustment Counselor
Mustafa, Arwa, from Systemwide, ESL to Systemwide at Lake View, ESL
Newton, Leah, from Union Hill, Special Education Preschool to Union Hill, Special Education, Preschool
Nichols, Stephanie, from Elm Park, Elementary, to Belmont, Kindergarten
Notaro, David, from Creamer Center, Mathematics to Creamer Center, Mathematics*
Nugent, Roger, from JRC, MSN/Humanities to JRC, MSN/Humanities*
O’Brien, Melissa, from Creamer Center, Social Studies to Creamer Center, Social Studies*
O’Coin-Foley, Virginia, from Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management to Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management*
O’Connell, Bruce, from Creamer Center, English to Creamer Center, English*
O’Leary, Joan, from Woodland, Elementary to Burncoat Prep, Primary
O’Neil, Kathryn, from Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management to Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management*
O’Rourke, James, from Creamer Center, Mathematics to Creamer Center, Mathematics*
O’Sullivan, Mary, from University Park, Guidance to Claremont, Guidance
Oliva, Kimberly, from Flagg Street, Resource Room/Inclusion Primary to Flagg Street, Resource Room/Inclusion Primary*
Olson, Philip, from Systemwide, Art to Systemwide, Art*
Orcutt, Elizabeth, from Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management to Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management*
Paoletti, Ronald, from Worcester Technical, Biology to Worcester Technical, Biology*
Pappas, Christopher, from Alternative at St. Casimir, Industrial Arts to Alternative at St. Casimir, Industrial Arts*
Patrone, Daniel, from ACT, MSN/Behavior Management to ACT, MSN/Behavior Management*
Pauliukonis, Aldona, from Worcester East, STEP to Worcester East, STEP*
Pechie, Sabrina, from Burncoat Prep, Elementary to Vernon Hill, Intermediate
Peppler, Nelsey, from Systemwide, ESL to Systemwide at Quinsigamond, ESL
Peters, Diana, from Vernon Hill, Primary to Vernon Hill, Primary*
Peterson, Eric, from Elm Park, Special Education to Sullivan, Transitional Life Skills
Petty, Katelyn, from Forest Grove, Physical Education to Forest Grove, Physical Education*
Pichette, Kathleen from Thorndyke, Special Education to Midland Street, Resource Room
Pirani, Elizabeth, from Claremont, English to Forest Grove, English
Prentiss, Tammy from Gates Lane, Intermediate to Gates Lane, Primary
Quinn, Katherine Gray, from Columbus Park, Special Education to Columbus Park, STEP Primary
Rakic, Vincenza, from Burncoat Prep, Elementary to Gates Lane, Primary
Reagon, Kathryn, from Creamer Center, English to Creamer Center, English*
Reed-Powell, Lynnel, from North, Guidance to Univeristy Park, Guidance
Reidy, George, from Creamer Center, Mathematics to Creamer Center, Mathematics*
Renzullo, Jessica, Quinsigamond, Intermediate to Quinsigamond, Intermediate*
Ritacco, Donna, from Alternative at St. Casimir, School Adjustment Counselor to Alternative at St. Casimir, School Adjustment Counselor*
Rivera, Olga, from Challenge and Reach, School Adjustment Counselor to Challenge and Reach, School Adjustment Counselor*
Robicheau, Christopher, from Elm Park, Primary to Elm Park, Primary*
Robinson, Beth, from Belmont, Kindergarten, to Belmont, Kindergarten*
Robsky, Sharon, from City View, ESL to City View, ESL*
Rogers, Justine, from Systemwide Learning Disabilities to West Tatnuck, Inclusion
Rosseland, Carol, from Burncoat Prep, Elementary to Gates Lane, Kindergarten
Ruderman, Jennifer, from Belmont, Kindergarten to Belmont, Kindergarten*
Russo, Brian, from Burncoat High, STEP to Claremont, Resource/Inclusion
Ryan-Smith, Susan from Thorndyke, Special Education to ACT, MSN/Behavior Management
Salter, Kathleen, from Vernon Hill, Elementary to Rice Square, Kindergarten
Sargent, Barbara, from Administration to City View, Intermediate
Sawyer, Christine, from Creamer Center Social Studies .5FTE to Creamer Center Social Studies .5FTE*
Scullin, Laura, Systemwide, ESL to Systemwide at Quinsigamond, ESL
Senko, Emira, from South, Physics to South, Physics*
Shea, Cornelius, from Alternative at St. Casimir, MSN/Behavior Management to Alternative at
St. Casimir, MSN/Behavior Management*
Shepard, Katie, from University Park, Mathematics to Claremont, Mathematics
Simpson, Lori, from Systemwide, ESL to Systemwide at Claremont, ESL
Staples, Christy, from Union Hill, STEP to Union Hill, STEP*
Stark, Beth, from Union Hill, Primary to Union Hill, Primary*
Simpson, Jill, from Norrback, Intermediate to Norrback Intermediate*
Smith, Erica, from Systemwide, ESL to Systemwide at Chandler Elementary, ESL
Smith, Janis, from McGrath, Elementary .5FTE to Grafton Street, Primary
Sokolowski, Margaret, from Claremont, Library to Systemwide Alternative, Library
Soltys, Kerry, from Quinsigamond, Elementary to Rice Square, Kindergarten
Steinberg, Nina, from North, Administration to Forest Grove, Guidance
Stern, Daniel, from Systemwide, ESL, to Systemwide at North, ESL
Stevens, Barbara, from Quinsigamond, Elementary to Jacob Hiatt, Kindergarten
Swenson, Claire, from Claremont, Special Education to Burncoat Middle, Resource Room
Tessier, Jaime, from South, Resource Room to South, Resource Room*
Thorson, Robert, from Sullivan, Physical Education to Sullivan, Physical Education
Tornatola, Kimberly, from Chandler Magnet, Primary to Chandler Magnet, Primary*
Tremba, Gregory, from Sullivan, Mathematics to Forest Grove, Mathematics*
Trainor, Pamela, Roosevelt, Intermediate to Roosevelt, Intermediate*
Trippi, Elizabeth, from South, Mathematics to Claremont, Mathematics
Vargas-Baker, Mariagraciela, from Systemwide, Psychologist to Systemwide, Psychologist
Wagner-Blankenship, Monica, Systemwide, Music to Systemwide at Flagg Street, Music
Wallace, Joanne, from Quinsigamond, Elementary to City View, Primary
Walsh, Christine, Creamer Center, English to Creamer Center, English*
Wells, Alise, Systemwide, Learning Disabilities to Systemwide, Learning Disabilities*
Wells, Ashley, from City View, Intermediate to City View, Intermediate*
Wheeler, Jamie, from Burncoat Prep, Resource Room to Burncoat Prep, Resource Room*
Whelan, Jennifer, from ACT, MSN/Behavior Management to ACT, MSN/Behavior Management*
White, Marni, from Forest Grove, Guidance to Forest Grove, Guidance*
Witt, Sheila, from Creamer Center, Mathematics to Creamer Center, Mathematics*
* Employee successfully bid previous assignment
 
 
2-35    The Superintendent has APPROVED the TRANSFER of the following persons named below to the following positions effective August 27, 2012:
 
Boyd, Kelly, from Heard Street, Elementary to Midland, Focused Instructional Coach
Looney, James, from University Park, Science to Claremont, Lead Teacher
Knittle, Robert, from University Park, Focused Instructional Coach to Claremont, Focused Instructional Coach
Lindgren, Thomas, from Tatnuck, Special Education to Systemwide, STEP Focused Instructional Coach
Moynihan, Ellen, from City View, Focused Instructional Coach to West Tatnuck, Focused Instructional Coach
Prudente, Kathleen, from Flagg Street, Focused Instructional Coach to City View, Focused Instructional Coach
Sutton, Shannon, from Claremont, Assistant Principal to North, Assistant Principal
Tuttle, Kelly, from Columbus Park, Elementary to Columbus Park, Focused Instructional Coach
Weaver, Linda, from Roosevelt, Elementary to Roosevelt, Focused Instructional Coach
 
2-36    The Superintendent has APPOINTED the persons named below to the position of Aide to the Physically Handicapped, permanent/fulltime at a salary of $15.13 (minimum) to $18.64 (maximum) per hour, from Civil Service List #312-011, effective as follows:
 
Rivera, Edwin               6/18/12
Mallon, Liam                 6/20/12
2-37    The Superintendent has APPOINTED the persons named below to the position of School Bus Attendant, permanent at a salary of $14.42 minimum to $15.35 maximum, per hour, from Civil Service List #312-012, effective as follows:
 
Mateo, Eli                            6/18/12
Leriche, Felicia                     6/20/12
Lauder, Nicola                      6/18/12
Alexander, Gail                     6/18/12
Atta-Ansah, Derrick              6/19/12
Souffrant, Marie                   6/20/12
Pashayan, Anna                    6/20/12
Lillie, Ana                             8/27/12
 
 
2-38    The Superintendent has APPOINTED the persons named below to the position of Word Processor, educational, permanent/fulltime at a salary of $20,446.94 (minimum) to $24,870.01 (maximum), from Civil Service List #312-007, effective as follows:
 
Oriente, Elizabeth                        8/20/12
Perez, Evinellie                            8/20/12
Pedone Needham, Carol                 8/20/12
Tracey, Catherine                        8/20/12
Rosario-Roberts, Arline                   8/20/12
Dankwah, Tracy                           8/20/12
Obiero, Susan                              8/20/12
Long, Lynne                                8/20/12
Candela, Traci                             8/20/12
Berrios, Leishla                             8/20/12
Haddad, Shelli                              8/20/12
Gonzalez, Marisol                          8/20/12
 
2-39    The Superintendent has APPOINTED the persons named below to the position of Word Processor, administrative, permanent/fulltime at a salary of $20.21 hourly (minimum) to $ 20.07 (maximum) per hour, from Civil Service List #312-007, effective as follows:
 
Delamere, Nicole                              8/20/12
DiStefano, Janice                             8/20/12
Fitzgerald, Jeanne                            8/31/12
 
X.     GENERAL BUSINESS

 
gb #2-103.1 - Administration/Ms. Novick/
                    Miss Biancheria/Mr. Monfredo/
                    Mr. O'Connell
                   (September 5, 2012)
 
Response of the Administration to the request to invite students or school groups to sing or play the National Anthem at a School Committee meeting each month and compile a list with dates for those schools interested in participating in this activity during the 2012-13 school year.

 
 gb #2-232.1 - Administration/Miss Biancheria/
                     Ms. Novick/Mr. O'Connell/
                     Ms. Colorio
                     (September 5, 2012)
 
Response of the Administration to the request to provide an update regarding the painting of the crosswalks at all school locations and include a list of the sites that have crossing guards.

Annex A (6 pages)

gb #2-243 - Mr. Monfredo/Mr. O'Connell/
                 Miss Biancheria
                 (August 27, 2012)
 
Request that the Administration continue to work with our schools on the mandated Title I school-parent compact and request that parent input be a strong part of the process. The compact, when approved by both parties, should be part of the schools’ newsletter and be placed on the web site.

 
gb #2-244 -  Mr. Monfredo/Mr. O'Connell
                  (August 30, 2012)
 
To review the mandated summer reading program and consider ways of encouraging summer reading in the future through a community relations effort.

 
gb #2-245 -  Administration
                  (August 30, 2012)
 
To accept a grant in the amount of $80,000 from the Massachusetts Department of Elementary and Secondary Education for the Academic Support School Year Grant.

Annex A (6 pages)
gb #2-246 -  Administration
                  (August 30, 2012)
 
To accept a donation of emergency go-kits for schools from the Central Region Homeland Security Advisory Council with a value in the amount of $99,984.95.

Annex A (2 pages)
gb #2-247 - Mr. O'Connell/Ms. Novick/
                 Mr. Monfredo/Mayor Petty
                 (September 5, 2012)
 
To set a date to recognize Libis Bueno, who sponsored an essay contest for young people of Worcester regarding technology, and to congratulate Simeon Matthews, Isaiah Marquez and Hector Rivera, who won computer laptops or gift cards through the contest.

 
gb #2-248 - Mr. O'Connell/Ms. Novick/
                  Mr. Monfredo/Mayor Petty
                  (September 5, 2012)
 
To set a date to recognize, with gratitude and appreciation, the work of the Thorndyke Road School Parent-Teacher Group in revitalizing the playground at the school through donations, fundraising, and volunteer work.
 
gb #2-249 - Mr. O'Connell/Ms. Novick/
                 Mr. Monfredo/Miss Biancheria
                 (September 5, 2012)
 
To study and consider the experience of the California school districts which now provide a two-year "transitional kindergarten" program for students who celebrate their fifth birthdays during November and December, pursuant to the Kindergarten Readiness Act of 2010 (Chapter 705, Statutes of 2010, California Education Code Sections 46300, 48000, and 48010).
 
Annex A (3 pages)

Annex B (6 pages)
gb #2-250 -  Ms. Novick/Mr. O'Connell/
                  Mr. Monfredo/Miss Biancheria
                  (September 5, 2012)
 
Consider the use of data walls

 
gb #2-251 - Ms. Novick/Mr. O'Connell/
                 Mr. Monfredo/Miss Biancheria
                 (September 5, 2012)
 
Request Administration report on the possibility of completing back-to-school forms electronically.

 
gb #2-252  -  Administration
                   (September 5, 2012)
 
To consider the second report of the Mayor's Ad Hoc Committee on the Establishment of an Exam School and/or an International Baccalaureate Program.
 
Annex A (2 pages)
gb #2-253 -  Administration
                  (September 7, 2012)
 
To discuss strategy with respect to collective bargaining or litigation if an open meeting may have a detrimental effect on the bargaining or litigating position of the governmental body, to conduct strategy sessions in preparation for negotiations with nonunion personnel, to conduct collective bargaining sessions or contract negotiations with nonunion personnel.
 
XI.    ADJOURNMENT
Helen A. Friel, Ed.D.
Clerk of the School Committee
 
The Worcester Public Schools is an Equal Opportunity/Affirmative Action Employer/Educational Institution and does not discriminate regardless of race, color, gender, age, religion, national origin, marital status, sexual orientation, disability, or homelessness. The Worcester Public Schools provides equal access to employment and the full range of general, occupational and vocational education programs. For more information relating to Equal Opportunity/Affirmative Action contact Stacey DeBoise Luster, Human Resource Manager, 20 Irving Street, Worcester, MA  01609. 508-799-3020.